The Two Fridas – Frida Kahlo

Ressam : Frida Kahlo (1907-1954)

Resmin Adı : The Two Fridas (1939)

Nerede. : Museum of Modern Art, Mexico City, Meksika

Boyutu : 173,5 cm x 173 cm

Meksikalı sürrealist ressam Frida, resimlerinde yer alan gerçekdışı kompozisyonlara rağmen sürrealist olduğunu kabul etmedi. Kendisini halk ressamı olarak nitelendiriyordu, resimleri kendi gibi Meksika’nın devrimci ruhunu simgeliyordu.

Vahşi güzelliğini Macar babasına ve Kızılderili annesine borçluydu. 6 yaşındayken çocuk felci gecirdi ve bacağı sakat kaldı. İyi bir eğitim aldı, sorgulayan, entellektüel aynı zamanda anarşist ruhlu biri oldu. Ama 19 yaşındayken geçirdiği bir trafik kazası hayatının dönüm noktası oldu. Kazada ölenler de olmuştu, o kalçasından giren demirle hayatta kaldı. Sıkıntıdan hastanede kendisine bir eğlence buldu; resim yapmak. Aynaya bakarak otoportrelerini yaptı, ileride de bu kadar çok otoportre yapmasını “yalnızlık” olarak açıklayacaktı. İki yıl sonra ancak ayağa kalkabildi ama bir “ressam” olarak.

Bu kaza onun bir ressam olmasina vesile olmuştu ama hayatı boyunca fiziksel acılar çekmesine ve 30’dan fazla ameliyat olmasına da sebep oldu. Yine de hayatının en büyük kazası olarak nitelendirdiği, bu trafik kazası değil, Diego Rivera’ydı. Meksika’nın o dönem en meşhur ressamı olan Diego Rivera ile 1929’da evlendi. Çiftin aşkları kadar sadakatsizlikleri de ünlüydü. Diego başlattı, Frida kendini durduramadı; Fransız asıllı bir dansçı kadınla da oldu, evliliğini gizleyip 10 yıl kadar New York’ta yaşayan ünlü Macar fotoğrafçı Nickolas Muray ile de. Nikolas, Frida’nın evli olduğunu öğrendiğinde iş işten geçmişti.

1939’da Frida ve Diego boşandığında, Nickolas ümitlendi ama 1 yıl sonra Diego ile tekrar evlendiler. Frida&Nick hayatları boyunca dost oldular. Nickolas’ın 10 binden fazla fotoğrafı vardı ama O’nu meşhur yapan çektiği Frida fotoğrafları oldu.

Frida’nın resimleri önce New York’ta, sonra Paris’te popüler oldu. Meksika’daki ilk sergisini vefatından 1 yıl önce açtı. 1954’te Meksika’da vefat etti. “İki Frida” resmini Diego ile ayrı olduğu dönemde yaptı, sağdaki Diego’nun sevdiği Frida, soldaki Frida’nın farklı yüzüydü. Resmi tamamlamaya yakın Nickolas’ın çektiği bir fotoğraf var, onda soldaki kalp açıkta değil, kim bilir sonradan ne düşündü de ekledi.

Günde 1 Resim, 48. gün
Sevgiler, Oylum Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers