Wing of a Roller – Mavi Kuzgunun Kanadı – Albrecht Dürer

Ressam : Albrecht Dürer (1471-1528)

Resmin Adı : Wing of a Roller – Mavi Kuzgunun Kanadı (1512)

Nerede : Albertina Museum, Viyana, Avusturya

Boyutu : 19,6 cm x 20 cm

Alman ressam Dürer, henüz 13 yaşındayken otoportresini yaptı. Babası böylece resme olan ilgisini farkedip onu aile işi kuyumculukta tutmak yerine, bir ressamın yanına çırak verdi. Dürer bugün dini içerikli resimleriyle Rönesans akımından sayılsa da, gravürleri, ahşap baskıları ve özellikle suluboya ve karakaleme olan ilgisiyle ünlü. Hatta gergedan ve tavşan resimleri bile, Meryem resimlerinden daha popüler. Beline kadar uzun dalgalı saçları ve güçlü çizimleriyle, 90’larda walkman’inde metal müzik dinlerken defterine korkunç figürler karalayan, otobüsde, metroda gördüğümüz o tuhaf gençlere benziyor. Halbuki Dürer için o muhteşem saçları, otoportrelerinde kendini İsa’ya benzetmesini sağlayacak bir araçtı sadece.

Dürer, sanatından para kazanmak, daha çok resim yapmak istedi. Bunun için farkı baskı teknikleri deneyip, fiyatı düşürdü ve bu uğurda Avrupa’da şehir şehir gezerek resimlerini pazarlamaktan çekinmedi. Başardı da, Dürer’in resimleri sadece kiliselerde ve asillerin evinde değil, orta sınıftan resmi seven insaların duvarlarını da süsledi. Hal böyle olunca taklit edildi. Mavi Kuzgunun Kanadı resminin hemen altında göreceğiniz adının baş harfleri A ve D’yi logo olarak kullandı. Tarihte ilk ticari marka diyebiliriz. Ama bu logo da kolayca taklit ediliyordu. 1512’’de Roma imparatoru I.Maximillian yeteneğini farkedip onu koruması altına aldı. Bu ilişkiden faydalanan Dürer, imparatorun emri ile resimlerine imtiyaz hakkı aldı, yani ilk telif.

Anlayacağınız, Dürer resim yapmaktan kafasını kaldırıp bir kitap yazmaya koyulsaydı, muhtemelen pazarlamanın 4P’sini Philip Kotler’dan önce ortaya atacaktı. Dürer, çok seyahat etmesinin bir sonucu olarak yorgun düştü ve hastalandı. 57 yaşında doğduğu şehir Nürnberg’de vefat etti. Ölümünden sonra Dürer, daha da kıymete bindi. Hatta Naziler onu en saf Alman ressam ilan edip, bağırlarına bastılar, dergilerinde yayınladılar. Halbuki Dürer’in babası Macaristan doğumluydu, ne hoş…

Günde 1 Resim, 33. gün
Sevgiler, Oylum Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers