The Shipwreck – J.M.W. Turner

Ressam : J.M.W. Turner (1775-1851)

Resmin Adi : The Shipwreck (1805)

Nerede : Tate Britain, Londra, İngiltere

Boyutu : 1,71 m x 2,42 m

Joseph Mallord William Turner, bilinen adıyla J.M.W. Turner veya William Turner, İngiliz resim sanatının en çok takdir edilenidir. 1984’ten bu yana İngiltere’de sanatı ödüllendirmek için Turner Prize veriliyor. Romantizm akımının ustası Turner, Londra’da doğdu. Babası berberdi, oğlunu yüreklendirmek için resimlerini dükkanın camına asardı. 1786’da kız kardeşini, 1804’te ise kızlarının erken ölümünden akıl sağlığını yitiren annesini kaybetti.

Kraliyet Sanat Akademisi’ne henüz 14 yaşındayken girdi. Suluboya ve manzara resimlerine özel bir ilgisi vardı. 15 yaşındayken suluboya resmi, 21 yaşındayken ise yağlı boya resmi sergilendi. Turner, yangın, fırtına gibi doğal afetleri ve sis, güneşin doğuşu gibi hava olaylarını sıklıkla resimlerine konu etti. Pırıl pırıl bir günde manzara resmetmek yerine, görüş açısı daha dar durumları resmetmesi, onun gelecekte izlenimcilere de ilham vermesini sağladı. Monet de Londra’ya sırf Turner’ın resimlerini görmek için gelmişti hatırlarsınız. Aslında o dönemde, kraliyet akademisinde bulunup da tarihi olayları veya saraylıları resmetmemesi beklenmedik bir seçim.

Öğrencilik dönemi bittikten sonra Akademi’de üye oldu, sonrasında profesörlükten en üst rütbe başkanlığa kadar hizmet verdi. Sanata olan ilgiyi arttırmakta ilginç yöntemler kullandı, tamamlanmamış resimlerini Akademi’ye önceden yolluyor, belirlenen günde canlı bir performansla izleyicilerin gözü önünde resimlerini boyayıp tamamlıyordu, bu ritüelleri bir efsane olmuştu. Turner hiç evlenmedi, ama dul bir kadınla birlikteliği vardı. Kadının iki çocuğunu kendi çocukları yerine koyduğu söyleniyor. 76 yaşında metresinin evinde vefat ettiğinde, ağzından çıkan son cümle “Güneş tanrıdır.” oldu.

Günde 1 Resim, 36. gün
Sevgiler, Oylum Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers