Teknoloji gelişirken modern denilen tasarım anlayışının gerilemesini sadece ben hissediyor olamam. Yeni çıkan model model arabalar, motorsikletler, caddelerde birbiri ardına dizilirken, sokağın kenarı park etmiş, eski model bir araba görünce yanında selfie çeken onlarca insan da hissediyor sanırım. Belki yanlış bir çıkarım olacak ama, bana en mantıklı gelen açıklama da şimdilik bu. 1950’ler de teknoloji o kadar da o kadar olmadığı için tasarım daha bir öncelikli, daha bir eve ilk defa gelmiş misafir hassasiyetinde ele alınıyordu. İnsanlar, arabanın 500 yapan kadranından, cantın çelik parlak alaşımından, bisikletin 1000 vitesli olmasından ziyade üzerine yakışana biniyordu. O zamanlardaki tasarım anlayışını, anlayıştan bahsetmeye çalıştığım hassasiyeti, ara ara da olsa sokaklarda görmek beni hala mutlu etmeye yetiyor.

agnelli-milano-bici-baya-iyi-bisiklet-5

Restoratör Luca Agnelli, tam bahsettiğim bu hassasiyetin adamlarından. Milan’a yakın bir kasabada, Abbiategrasso’da yaşayan Luca, efsane 1900 sonrası italyan bisiklet tasarımlarını modern aksamlarla birleştiriyor. Ve ortaya üzerinize yakışacak bir elektrikli scooter çıkıyor. Luca, hiç bir zaman mükemmelliği yakalayamadığını söylese de yaptığı işlerin daha ne kadar mükemmel olabileceğini aklım kestiremiyor.

agnelli-milano-bici-baya-iyi-bisiklet-8

agnelli-milano-bici-baya-iyi-bisiklet-6

agnelli-milano-bici-baya-iyi-bisiklet-7

Aksamın çoğu el yapımı olduğu için maliyetleri de fazla. Modelleri detaylı incelmek ve iletişim için agnellimilanobici.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz kadranlarda istediğiniz kişiselleştirmeleri de yaptırabiliyorsunuz.

agnelli-milano-bici-baya-iyi-bisiklet-4

agnelli-milano-bici-baya-iyi-bisiklet-3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers