Jersey Boys
Jersey Boys

Zorlu Center PSM’nin etkinlik takviminde Jersey Boys ‘u gördüğümüz an biletlerimiz almış, bizim gibi meraklıları kaçırmasın diye de 27 Ekim’de Bayaiyi.com ’da detayları aktarmıştık. Müzikalin 2005’te Tony Awards kazanmasından,  aynı anda dünyanın farklı şehirlerinde sahnelenen ender müzikallerden biri olmasından ve bilet fiyatlarının ise Broadway ve Londra’ya göre fazlasıyla makul kaldığından bahsetmiştim, merak edenler için detaylar burada.

PSM’nin  PR şirketi H+K Strategies bizimle iletişime geçtiğinde Jersey Boys ile ilgili birinci ağızdan daha fazla bilgi alma fırsatımız doğduğundan çok mutlu olduk. H+K Stratejies ve Nederlander Worldwide Entertainment ekibi bize gösteri günü backstage’de röportaj &  fotoğraf imkanı tanıyarak ve son dakika boş kalan olan ve kendi biletimizden daha iyi bir koltuğa Onur ve beni kaydırarak büyük nezakette bulundular,  sonsuz teşekkürler.

PSM'de yer alan Jersey Boy ekibi, soldan sağa Grant Almirall, Emmanuel Castis, Daniel Buys ve Kenneth Meyer
PSM’de yer alan Jersey Boy ekibi, soldan sağa Grant Almirall, Emmanuel Castis, Daniel Buys ve Kenneth Meyer

Jersey Boys, 1960′ların hit grubu The Four Seasons’ın hikayesi . The Four Seasons’ın benzersiz başarısı kendi tarzlarında, kendi şarkılarını yazıp söylemeleri  ve onlarca hit şarkı ile tüm dünyada 175 milyondan fazla satmalarıydı. Müzikal sırasında şarkıları duydukça bu da mı onların diye hayretler içinde kalıyorsunuz. Hatta twitter’da bu hisleri paylaşanların kullandığı hashtag : #busarkidajerseyboys :) Neredeyse The Beatles, o kadar aşinayız bu grubun şarkılarına!  Grupta Frankie Valli benzersiz sesi ile ana vokal, Bob Gaudio klavye ve tenör vokal, Tommy DeVito gitar ve bariton vokal ve Nick Massi ise bas gitar ve bas vokal sorumluluğunu üstleniyor. Bu 4 genç 30 yaşına gelmeden bütün dünyayı sallamayı beceriyorlar ancak Jersey’den çıkma ve çoğunluğu İtalyan kanı taşıyan bu 4 delikanlı kendi aralarında da ciddi inişler çıkışlar yaşıyorlar. İşte Jersey Boys müzikalini bu kadar benzersiz yapan da bu, adeta juke box’da çalar gibi şarkıların hit olma sırasında göre bir bir söyleniyor ve müthiş bir hızla hikayeler dekorlar akıp geçiyor. Gerçek bir şölen!

Tommy de Vito'yu canlandıran Daniel Buys ve Onur Yüksel
Tommy de Vito’yu canlandıran Daniel Buys ve Onur Yüksel

Merak ettiğimiz birkaç konuda Jersey Boys ekibinden cevapları aldık.

 •   Müthiş bir başarı hikayesi olarak Jersey Boys’un dünya genelinde birden fazla ekiple sahne aldığını biliyoruz, şu an aktif olan kaç ekibi var?
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası

Şu an aktif olan 11 jersey Boys ekibi var.

 • Zorlu Center PSM’de izleyeceğimiz Jersey Boys ekibi hangi ekip? Bu ekip kaç yıldır bir arada, çoğunlukla hangi ülkelerde sahne alıyorlar, yılda kaç gösteri yapıyorlar?

Tüm Broadway şovları, Broadway dışındaki gösteriler için ayrı ekip kurmakta. Broadway ekibi sadece Broadway’de oynar, Asya, Avrupa’da düzenli sahne alan ekipler tamamen farklı olur. İstanbul’da sahne alacak ekip ise Güney Afrika ve Amerika ekiplerinin bir karması. Bu ekip daha önce Singapur, Johannesburg, Cape Town’da birlikte rol aldı, İstanbul’dan sonra Kore’de sahne alacaklar. Bu ekip Kasım 2012’de kuruldu ve o günden bu yana 300’e yakın gösteri sundular.

 • Jersey Boys ekiplerinin her birinin kusursuz olması ve aynı seviyede performans göstermesi için çalışan, sürekli kontrol eden bir grup titiz insan olmalı, kim bu insanlar? Başarılarının sırrı ne?

Bu işin arkasında yönetmen Anton Luıtıngh, koreograf Duane Alexander ve Müzik Süpervizörü Bryan Schimmel’ın da içinde bulunduğu olağanüstü bir ekip var,

 • İzleyeceğimiz gösteride Frankie Valli, Bob Gaudio, Tommy De Vito ve Nick Massi’yi canlandıracak olan aktörler kimler?

Frankie – Grant Almirall; Bob – Kenneth Meyer; Tommy – Daniel Buys; Nick – Emmanuel Castis

 • Jersey Boys müzikalinin dünya genelinde 50’den fazla ödül aldığını biliyoruz, izleyeceğimiz bu ekip ödül alan ekiplerden biri mi?

Bu karma ekip henüz çok yeni kuruldu, adaylıkları var ancak henüz ödül yok. Ancak ekibin bir kısmı Amerika’da ödül alan ekibin üyeleri.

 • Bu ekibin sahnede yaşadığı en büyük bir karmaşa/hata neydi?

Şans eseri henüz büyük bir hata ya da kaos yaşamadık. Sadece birkaç kez sahne arkasında yanlış kostümün yanlış kişi tarafından giyilmesi ve bunun sebep olduğu replik şaşırmaları yaşandı :)

Universal Swing Candi Boyd ve Oylum Yüksel
Universal Swing Candi Boyd ve Oylum Yüksel

Jersey Boys ekibinden bir de bizi şaşırtan bir karakterle tanışma fırsatı bulduk. Candi Boyd. Candi daha önce Amerika’daki ekiplerde rol alıyormuş ancak şimdiki görevi “Universal Swing”. Yani oyundaki 4 ana karakter hariç herkesin rolünü, şarkılarını, danslarını kusursuz bilmek ve oyunculardan birinde sorun çıktığı durumda kimse bir şey fark etmeden onun yerine oynamak. Swing görev tanımını duyduğumuz anda şoka giriyoruz, nasıl yani böyle bir üst düzey şovda bütün rolleri ezbere biliyor ve oynuyor durumdasın ama çoğu zaman sahneye çıkıp alkış bile almıyorsun hatta ismin geçmiyor. Tam bir Hollywood hikayesi değil mi, inanılmaz bir drama var bu işte. Candi ile de sohbete böyle başlıyoruz, bizce senin hikayen Hollywood filmi olmalı ve seni oynayan Oscar kazanmalı diyoruz, “kesinlikle katılıyorum” diyor kahkahalarla. Merak ettiğimiz o kadar çok şey var ki, hemen kısa bir röportaj yapıyoruz.

 • “Swing” görev tanımını ilk kez duyuyoruz, bu müzikallerde alışıldık bir pozisyon mu, yoksa Jersey Boys çok titiz olduğu için mi senin böyle bir görevin var?

Öncelikle Jersey Boys çok popüler bir şov, aynı anda birden fazla ekip dünyanın farklı yerlerinde sahne alıyor. Birden fazla ekip ve aynı anda birden fazla gösteri olduğu için, gösteri takvimini planlamak, tatiller, hastalıklar, sakatlanmalar gibi durumlarda şovun kusursuz devamlılığını organize edebilmek için bu pozisyona ihtiyaç duyuldu. Ben bir nevi Jersey Boys’un sigorta poliçesi gibiyim, eğer bir sorun olursa ben devreye giriyorum ve kimse fark etmeden şovun kusursuz devam etmesini sağlıyorum. Jersey Boys ekibine 4 yıl önce katıldım, US National ekibinde çalışıyordum. Daha sonra “Universal Swing” pozisyonunda çalışmaya başladım.

Universal Swing - Candi Boyd
Universal Swing – Candi Boyd
 • Sahnede seni görsek fark eder miyiz, yani bir değişiklik olduğunu anlar mıyız?

Benim işim bunu sizin fark etmemenizi sağlamak. Normalde eğer ekipte benim yer alacağım önceden belliyse, mutlaka ilanda şu rolü Candi Boyd canlandırıyor şeklinde bir uyarı oluyor. Elbette belli hareketleri, mimikleri az da olsa kendi tarzımda yapmama izin var ama genel olarak bakarsanız şov aslına her şey aslına uygun olarak devam ediyor ve benim başarı kriterim sizin bu farklılığı fark etmemenizden geliyor.

 • Gösteride sana ihtiyaç duyulması oranı nedir, ne sıklıkla rol alıyorsun?

Bu iyi  bir soru, bazen 3 ay bana ihtiyaç olmuyor, bazen de üst üste 3 hafta rol alıyorum.

 • O oyunda rol almayacak olsan bile her zaman hazır olarak sahne arkasında bekliyorsun değil mi?

Kesinlikle, her an hazır olmam gerekiyor. Bir keresinde Jersey Boys Broadway ekibinde rol alıyordum, son dakika bir sorun nedeniyle aynı gün Connecticut’ta rol almam gerekti. Beni Broadway sahnesinden alıp 1,5 saat araba yolculuğu sonrasında Connecticut sahnesine yetiştirdiler. Başka ekiple başka bir karakteri aynı gün oynamış oldum. Her nereye gitsem mutlaka giymem gereken kostümler, peruklar beni sahne arkasında bekliyor oluyor, tek yapmam gereken hazırlanıp kendimi sahneye atmak.

 • Bazı günler umarım bana ihtiyaç olmaz diye içinden geçirdiğin oluyor mu?

Tabiki olmaz mı, bazen kendimi yorgun, hasta ya şişman hissettiğim oluyor, kadınlık halleri sonuçta, umarım oynamam diyorum. Böyle büyük bir gösteride “Swing” olmak biraz zor. Bazı günler insan kendini yeterince takdir görmüyor hissedebiliyor. Sonuçta ben her gösteride, sahne arkasında hazır şekilde bulunsam da sahneye çıkıp alkış almıyorum ve ismim oynayanlar listesinde yazmıyor.

 • İşin bu yönü bence çok dramatik, bu yüzden bir hüzünlü bir Hollywood filmi olabileceğini düşünmüştüm. Diğer büyük gösterilerde de Swing rolünü üstlenenlerle ortak pek çok hissi paylaşıyorsunuz aslında.

Evet kesinlikle, sonuçta küçükten sahne sanatçısı olma hayaliyle yanıp tutuşuyordum ama bir swing olacağım asla aklıma gelmezdi. Wicked gibi diğer büyük Broadway Showlarında da “swing”ler var, onların da aynı şeyi hissettiğine eminim. Bu hem çok büyük bir tatmin, hem de biraz hüzünlü.

 • Önceden planlananlar hariç, sahne arkasında beklerken hiç son dakika oyuna girmen gerekti mi?

Çok şanslıyız ki bu pek olmuyor, çünkü bir karakteri aynı gün iki farklı kişiden izlemek seyirci açısından çok yorucu olurdu. Ama sahnedekilerin sesine bir şey olabilir, sakatlanabilir vs ben her an hazır olmak zorundayım, başka şovlarda bunların yaşandığı oluyor, şans eseri henüz Jersey Boys’da yaşanmadı. Bu işe yeni başladığım hafta, yani henüz yeterinde hazır değilken, ekipteki kız karakterlerden birinin oyuna yetişemeyeceği belli oldu, oyunun başlamasına 25 dakika kala tüm hazırlıklar yapıldı ve kendimi sahnede buldum, sahne arkasında sürekli beni sahneye itip çekiyorlardı, şimdi gir, şimdi dön vs tam bir şenlikti.

 • İstanbul’a ilk kez mi geliyorsun?

Evet ilk kez geliyorum ve ilk serbest zamanda Sultanahmet ve Mısır Çarşısı’na gitmek istiyorum. Seyahat bu işin en eğlenceli yanlarından biri. Jersey Boys US Tour sayesinde Amerika’da görmediğim kasaba kalmadı.

Candi’yle yatığımız mini röportajdan sonra sahne arkasını gezdik. Sahne arkasındaki ekipmanlar, kullanılan teknoloji ve alanın ferahlığı, düzeni karşısında nutkumuz tutuldu. PSM sadece bizi değil, sahne alan sanatçıları da büyülüyormuş. Şu an dünyada var olan en iyi performans sahnelerinden biri. Mükemmel performans deneyimi için hem izleyici hem de sanatçıyı düşünerek her kusursuz düzenlenmiş. Fazıl Say’ı 1. Balkon’da A 117-119 koltuklarında izlemiştik, dünya üzerinde 85TL’nin satın alabileceği en değerli 2 koltuktu bence. 1. Balkonda hemen en önde olmak ve Fazıl Say’ın muhteşem tınılarını,kendine has mimikleri ile izlemek olağanüstü bir deneyimdi. Koltuktaki manzaramızı burada görebilirsiniz. Baya iyi! Jersey Boys izlerken ise orkestra katında J15-16’da oturduk, hem sahnenin tamamına hakim olacak kadar uzak, hem de oyuncuların mimiklerini görebilecek kadar yakın harika bir konumdu. J sırasının orta kısmı reji arkasına denk geliyor, ışıklara hassas olanlar için tam orta iyi bir seçenek olmayabilir ancak orta sağ ve orta sol kesinlikle harika koltuklar.

Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası
Jersey Boys Sahne Arkası

Jersey Boys’a henüz gitmediyseniz 19 Kasım Salı –  24 Kasım Pazar günü arası gidebileceğiniz 6 gösteri daha var. Vakit kaybetmeden bilet almanızı öneririm. Bu gösterinin sıkıcı olmadığı ve seyreden herkese unutulmaz bir deneyim yaşatacağını garanti ediyorum. Jersey Boys’da Tommy de Vito karakterini canlandıran Daniel Buys’dan da Bayaiyi.com’a özel bir mesaj aldık :)

Bu arada Jersey Boys’un 11 ekibinin de kusursuz performans sergilemesi için ellerinden geleni yapıyorlar elbette, eminiz hepsi harikadır fakat şu an İstanbul’da sahne alan The Four Seasons üyesi 4 aktör de ekstra yetenekli bulduk. Canlı performansla video kaydını karşılaştırmak belki çok doğru değil ama özellikle Frankie Valli’yi canlandıran Grant Almirall ve Tommy De Vito’yu canlandıran Daniel Buys’ın sesi ve performansları diğer tüm ekiplerden daha başarılı geldi bize.

Jersey Boys’a gidecek olan herkese şimdiden iyi eğlenceler. Sormak istediğiniz bir şey olursa aşağıda yorum olarak iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers