Yurtdışında iç geçirerek baktığım kahve dükkanlarının -nihayet- İstanbul’a yavaş yavaş yayılmasını izliyorum. Gayet keyifli olduğum kısmı da bu yayılma daha da artacak gibi duruyor.

Hazır, kahve kültürü hızını almışken, İstanbul’daki genç nufus ve bunu üzerine istatiksel kişi başına kahve tüketimini bir kenara bırakıp, daha çok hangi lezzeti nereden temin ederim kısmına odaklanacağım. Bu odağın ismi de Baya İYİ için hiç üşenmeden tüm detayları ile hazırladığımız “İstanbul Kahve Rehberi”

Petra-kahve-baya-iyi-1-7

Şehirde en iyi kahve nerede içilir? En rahat neresi? Kahve çekirdeği alacağım ama… Ben kahve içerken bir şeyler de okurum diyorsanız hepsi için tavsiyelerimiz var. Eğer sizin de “Bakın! Burası da var” dediğiniz bir yer olursa yorum olarak belirtirseniz oraya da gidip izlenimlerimizi zevkle paylaşırız.

İlk durağımız Petra Roasting Co.

Petra-kahve-baya-iyi-1-5

Gayrettepe’nin arka sokaklarındayız. Ya da tam ortasında… Gayrettepe konum olarak neresinin neresi olduğunu hala anlayamadığım bir semt benim için. Orada genelde herşey ya Divan otelin ya da ATV binasının etrafında dönüyor. Tarif yine bu iki noktan birinde. ATV binasının arka caddesinde, Muse Kolektif Dükkan içinde yer alan Petra, sanat ile mekan buluşmasının en başarılı örneği. Etraf da size ilham verecek o kadar çok şey var ki -doğal olarak- kahve kokusunu da işin içine girince tadından doyulmaz saatler sizi bekliyor. Bu arada o ilham veren her şeyi satın alıp evinizde ilham vermesine izin verebilirsiniz. Burası tamamen sizin ilhamı nerede almak istediğinize bağlı.

Petra-kahve-baya-iyi-1-2

Petra Roasting Co. Kaan Bergsen tarafından 1 sene önce kurulmuş. Asıl işi isminden de anlaşılacağı gibi kahve kavurmak. Kahve dükkanı da yapılan işin en nefis sunulduğu yer yaklaşık 3 ay önce açılmış. Bu iş birden aklına gelmemiş tabi, öncesinde New York’da kahve dükkanlarında çalışarak geçirilen zamanlar var. Kısa sohbetimiz arasında Avrupa’daki kahve dükkanlarını da soruyorum. Kaan tecrübenin getirdiği sakinlikle, kahve dükkanlarının asıl yeri önce Amerika sonra Japonya diyor.

Petra-kahve-baya-iyi-1-11

 

New York’da olduk, İstanbul’da başlayalım dediği noktada Petra doğuyor. Petra, Yunanca Taş demekmiş. Yakın zamanda İstanbul’da açılan kahve dükkanlarının coffee, kahve göndermeli isimlerden sıyrılmak istemişler. Tınısı da güzel gelmiş. Petra olmuş kahvenin adı.

Petra-kahve-baya-iyi-1-9

Muse Kolektif dükkan içinde yer alan Petra ilk kahve dükkanları. Dükkan zinciri olma gayesi de olmayan Petra asıl işi olan kahve kavurma ve dağıtım konusunda devam edecek gibi görünüyor. Petra takımı #SCAE Roasting Challange’da Türkiye birincisi seçilmiş. Yakın zamanda da Türkiye’yi İtalya’da dünya kahve kavurma şampiyonasında temsil edecekler. Yani içeceğiniz kahveler lezzetin yanında ödülle de kavrulmuştur.

Petra-kahve-baya-iyi-1-3

Petra’da Americano, espresso ve cappuccino deneme şansımız oldu. Americano cam bardak da servis ediliyor (Fiyat 7 TL). Şu ana kadar İstanbul da içtiğim en iyi Americano desem yeridir. Espresso kreması yoğun, gövdesi hafif ve aroması kalıcı parfüm etkisinde (Fiyat 6 TL) . Genelde kahve çekirdeği olarak Colombia San Agustin, orta kavrulmuş kullanılıyormuş.

petra demeleme

Demleme teknikleri espresso, drip, soğuk demleme ve filtre. Kahve makinası La Marzocco Strada. Etiyopya çekirdek deneme şansımız olmadı, malesef kalmamış. Ama farklı çekirdeklerden kahve deneyimi için tekrar ziyaret etmeyi düşünüyorum.

Petra-kahve-baya-iyi-2
Mekandan ayrılırken ben de filtre kahve için colombia kahve çekirdeği aldım. 200 gr paketlerde kahve satışı yapılıyor. Fiyatı 25 TL. Taze kavrulmuş, raflarda 6 ay beklememiş kahve çekirdeği arıyorsanız kesinlikle uğramanız gereken yerlerden Petra.

Petra-kahve-baya-iyi-1-12

Petra-kahve-baya-iyi-1-6

 

Bizce mekanda dinlenesi playlist / CoffeePlaylist for Petra


Petra Roasting Co. Hoşsohbet Sk. Panorama Selenium Residence Mağaza 1 Gayrettepe / Istanbul

Tel: 0 212 356 10 53       Facebook | Instagram | Twitter

servisler-baya-iyi

 

 

2 comments

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş severek takip ediyoruz :)

    xx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers