Bali adasının güneyindeki Kuta Beach, Ekvator çizgisinin biraz altında, Hint Okyanusu’ndaki batıya dönük pozisyonu ile adeta günbatımı benim işim diyor.
8km boyunca uzanan kum plajda herşey kusursuz günbatımını oluşturmak için toplanmış gibi.

Eğer Bali’ye giderseniz, Kuta Beach’te mutlaka denize girin demiyeceğim, öyle Maldivler gibi bir denizi yok, sörf yapıyorsanız dalgaları meşhur, o ayrı.
Fakat Bali’ye kadar gidip bu günbatımını görmeden dönmeyin, yerlilere sorun, size saat kaçta günbatımı izleyebileceğinizi mutlaka söylerler. Denizin üzerinde kızararak batan güneş seyretmeye Türkiye’nin batısında pek çok yerden aşinayız, ama burası biraz başka. Kuta Beach’i benzersiz yapan sadece sadece mükemmel açı değil, aynı zamanda ışığı yansıtan sığ dalgaları ve kum plajı.

Şimdi kontrol ettim, günbatımı sırasında 3 dakikada toplam 59 fotoğraf çekmişim, 50’si flu, çöp. Işık ve yansımalar o kadar hareketli ki, bir de üzerine plajda gezinen insanlar, düzgün fotoğraf çekmek neredeyse imkansızdı. Tripod götürmediğim ve kum üzerinde titretmemek neredeyse imkansız olduğundan, makineli tüfek gibi fotoğraf makinemin deklanşörüne bastım durdum, ya tutarsa dedim. Tuttu! Bu çok sevdiğim, renkleri neredeyse cehennem tasvirini andıran iki fotoğraf hatıra kaldı.

Giden olursa, günbatımını fotoğraflayıp, linkini yorum bırakırsa çok sevinirim. Bu güzelliği ara ara görüp, dünyanın muhteşemliğini hatırlamak lazım :)

Madem Bali’ye gittiniz, hatta gün batımına Kuta Beach’e yetiştiniz, bu akşamı Hard Rock Cafe‘deki canlı müzik gününe denk getirmek güzel bir fikir olabilir.
Hard Rock’un hamburgerleri de hiç fena değildi. Programı görmek için yukarında Hard Rock linkine tıklayabilirsiniz.

Kuta Beach - Bali - Endonezya   Fotoğraf : Oylum Yüksel
Kuta Beach – Bali – Endonezya Fotoğraf : Oylum Yüksel
Kuta Beach - Bali - Endonezya   Fotoğraf : Oylum Yüksel
Kuta Beach – Bali – Endonezya Fotoğraf : Oylum Yüksel