İstanbul Zincirlikuyu’da açılan Zorlu Center PSM yani Performans Sanatları Merkezi, yabancı müzikaller, konserler, sergiler ve gösterilere ev sahipliği yapacak.

Açıkçası yıllardır inşaatı devam eden Zorlu Center’ın İstanbul’a bir faydası olacağını hiç düşünmemiştim, sadece yeni bir trafik kaynağı olacağını düşündüğüm bu yapının, büyük bir bölümünün PSM’ye ayrılmış olması İstanbullular için sevindirici bir durum. Şimdiden geleceği kesinleşen 3 Broadway müzikali ve etkileyici bir konser programı var. 2262 kişilik ana sahne dışında, prova sahneleri, sanat galerisi, drama sahnesi de içeren dev bir gösteri merkezi olmuş. Teknik ve detaylı bilgi isteyenler PSM web sitesinde görebilir.

PSM’nin web sitesinden etkinlik takvimine göz atarken, biletlerin satışa çıktığını farkettim ve panik halde üye olup 2 harika etkinliğe biletlerimizi satın aldım. Bileti kendisinin satması ve aracı ve hizmet ücreti olmaması güzel bir şey. Benim bilet aldığımı etkinliklerden biri 1 Kasım tarihli “Fazıl Say Plays Chopin“, diğeri ise 14 Kasım tarihli “Jersey Boys“.

Öncelikle herkese etkinlik takvimine göz atmasını tavsiye ederim, neler ne olmaz, sevdiğiniz kaçırmak istemediğiniz bir şey vardır. Jersey Boys’dan sonra gelecek dünyaca ünlü diğer 2 müzikal Cats ve Notre Dam’ın Kamburu. Bilet almasanız bile, gelecekteki etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listesine kaydolmakta fayda var.

Fazıl Say’ın “İstanbul Senfonisi” eseri ile Echo ödülü kazanmasını 9 Eylül’de gururla twitlemiş, senfoniyi gözleri dolu Fazıl Say’ın web sitesinden dinlemiştim. Sonra birden bugüne kadar hiç Fazıl Say’ı canlı dinlemediğimi farkedip utanmıştım. 1 Kasım konserine bilet bulunca nasıl sevindiğimi tahmin edersiniz.

Fazıl Say
Fazıl Say

New York ve Londra’da bulunanlar Jersey Boys müzikalininin posterlerine aşinadır, 1960’ların hit grubu The Four Seasons’ın hikayesi. Hep ilgimi çekmesine rağmen New York’ta da Londra’da da gitme fırsatı bulamamıştım. İlk kez 2005’te Broadway-New York’ta sahnelenen Jersey Boys müzikali “en iyi müzikal” dahil 4 Tony Awards kazanmış. Müzikalin başarısının ardından 2006’da Amerika turnesi için bir prodüksiyon, sonraki yıllarda sırasıyla Chicago, Las Vegas, Londra, Toronto, Melbourne, Sidney, Hollanda, Güney Afrika eklenmiş. Müzikal uluslararası toplamda 58 ödüle layık görülmüş. Jersey Boys şu an aynı gün dünyanın farklı şehirlerinde sahnelenen ender başarılı müzikallerinden birisi. Türkiye’ye hangi prodüksiyonun geldiğini bilmiyorum, bu konuda bir bilgi bulamadım ama 13-24 Kasım arası 16 gösteri yapacaklar. Bilet fiyatlarının makul olacağı ve Zorlu grubunun PSM’yi bir nevi sosyal sorumluluk projesi gibi görüğü yazılıyordu. Merak ettiğim için hemen bir karşılaştırma yaptım, PSM’de fiyatlar 59-252 TL arası değişiyor. New York’ta en düşük bilet fiyatı 128$, en yüksek 268$ arası değişiyor. Londra’da ise en düşük 45 pound, en yüksek 108 pound. Yani nerden baksak Türkiye’deki bilet fiyatları şimdilik oldukça insaflı görünüyor. Umarım böyle devam eder.

Gösterilere katıldıkça, “baya iyi” olanlara burada ayrıca yer vermeye devam edeceğim.

Jersey Boys’u izledikten sonra eklediğimiz yazı ve röportajı okumak için tıklayın

1 comment

  1. Bilgim olursa çok mutlu olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers