Weilheim – Marienplatz -Wassily Kandinsky

Ressam : Wassily Kandinsky (1866-1944)

Resmin Adi : Weilheim – Marienplatz (1909)

Nerede : Özel Koleksiyon

Boyutu : 33 cm x 44,7 cm

Rus dışavurumcu ressam Kandinsky, aslında hukuk eğitimi almıştı. Rus Halk Sanatı ile ilgili yazdığı bir makalede resim sanatını yakından inceleme fırsatı buldu ve çok ilgisini çektiği için 30 yaşından sonra ressam olmaya karar verdi. Münich’e yerleşti. 10 yıl kadar Alman Gabriel Münter ile hem sevgili hem de arkadaş oldu. Birlikte Avrupa’yı gezdiler, yeni akımları keşfettiler. Van Gogh, Gauguin ve Monet’yi inceledi. 1908’de Münih’e döndüğünde izlenimcilerin etkisi resimlerine de yansımıştı. Daha çarpıcı renkler ve daha yalın çizgilerle resim yapmaya başladı. 1909’dan sonra ise doğaçlama tekniği ile yaptığı ünlü soyut resimlerini yapmaya başladı.

Prensipli çalışma sistemi Kandinsky’nin ruhunda vardı, bu sebeple resimle ilgisi sadece resim yapmak olmadı. Phalanx ve Mavi Dörtlü gibi ünlü sanatçılar birliğini o kurdu, Bauhaus’ta resim öğretmenliği yaptı, sanatta zihinsellik üzerine kitaplar da yazdı. 1. Dünya Savaşı sırasında Münter’i bırakıp Rusya’ya döndü ve bir Rus ile evlendi. 1933’te ise Paris’e taşınıp Fransız vatandaşı oldu, 78 yaşında vefat etti.

Weilheim meydanın’da yaptığı bu resim 2007’de 4,3 milyon dolara özel bir koleksiyonere satıldı. Resmin tekrar ilgi odağı olmasıyla birlikte, Almanya’daki Weilheim kasabası bu resimden dev bir reprodüksiyon yapmaya karar verdi. 2008’de çoğu öğrenci 500 Weilheim’lı çalışarak meydanın resmini, meydanın tam ortasına 2100 metrekarelik alana 39 farklı renk kullanarak boyadılar.

Günde 1 Resim, 35. gün
Sevgiler, Oylum Yüksel

Total
4
Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers