İstanbul’da ilk kahvehane 1554 yılında Tahtakale’de açılmış. Yani Avrupa’da açılan ilk “coffee shop” . Üzerinden geçen yıllar baya bir ağır gelmiş olacak ki kahve kültürünü Avrupa’ya-Amerika’ya ihraç ettiğimiz zamanları unuttuk artık. Yabancı ressamların tepside türk kahvesi taşıyan kadını resmettikleri o egzotik havayı da içimize çekmeden bırakmışız. Bizim ki bir nevi dudak tiryakiliği.

 

John_Frederick_Lewis_004

Kahveyi sadece dünyanın en çok tüketilen içeceği olarak tanımlamak da yanlış. Kahve, tüketildiği toplumların kültürlerine de şekil veren enteresan bir içecek.

Tahtakale’de açılan ilk kahvehanenin müdavimleri bürokratlar, ressamlar, yazarlar, şairler… Fikirlerin havada uçuştuğu, yakalayanın üzerine münazara kurduğu zamanlar. O zamanlar kahvehaneler Roma’nın meydanları gibiymiş. Kahve kokusu üzerine zihin açılır, hazır açılmışken de düşünceler hiç durmazmış. Belki de bu yüzdendir, zamanın da çokça yasaklanmış, kapatılmış, kapısına bekçi dikilmiş.

İstanbul yeni yeni açılan kahve dükkanları ile, o kahve kokusuna bulanmış sokalarına merhaba diyorum. İstanbul Kahve Rehberi’nde bu haftaki durağımız MOC ministry of coffee .

baya-iyi-moc-istanbul-21

MOC kurucusu Sam ile sabah kahvemizi yudumlarken hikayeyi de dinleme fırsatımız oluyor. Hikayenin aslında önemli kısmı da sınırlarımızın oldukça dışında geçiyor.

baya-iyi-moc-istanbul-24
Sidney.
2000 yılında Kahve kavurma ve kahve dağıtımı üzerine kurduğu şirket o kadar başarılı olmuş ki danışmanlık vermeye başlamış. Arkasından barista koçluğu ve eğitmenliği. Yarışmalar, dünyanın çeşitli ülkerinde düzenlenen kahve festivallerinde jürilik ve derken…aklının bir köşesinde uyur vaziyette duran İstanbul uyanmış.

Neden olmasın diyerek, doğduğu topraklara, hiç çekinmeden tüm tecrübesini de yanına alıp gelmiş. MOC kahve konusunda çok iddalı, tabi haklı gerekçeleri de var. Özellikle soğuk demleme konusunda kendi geliştirdikleri teknikleri ve demleme yöntemleri ile kesinlikle listenize eklemelisiniz.

moc-istanbul-demeleme-baya-iyi

İki adet soğuk demleme sistemleri var. Kırmızı olan 12 saat, tezgahın hemen arkasında yer alan büyük sistem de ise 28 saat demleme gerçekleşiyor. Çekirdek seçimleri ve denemeleri sizi her gittiğinizde farklı bir tad ile şaşırtabilir. Çok yakında olmasada, internet üzerinden de kahve ve çekirdek satışı olacakmış. Hazırlıklar devam ediyormuş.

baya-iyi-moc-istanbul-7

Espresso (6.5 TL) , latte (8.5 TL), soğuk demleme (Cold Brew 12 TL) deneme şansımız oldu.

MOC istanbul kurucusu SAM #bayaiyi için poz verdi
MOC istanbul kurucusu SAM #bayaiyilifestyle için poz verdi

Espresso için Etiyopya Sidamo kahve çekirdeği kullanılıyor. İstanbul’da bulabileceğiniz en iyi Sidamo kahve çekirdeği olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tadı ve yoğunluğunu o kadar beğendimki sanırım bir süre evde de bu çekirdeği kullanmaya devam edeceğim (Süre beklediğimizden kısa sona erdi, Pazar sabahı aldığımız kahve çekirdekleri Salı saat 11’de bitmiş durumda. Akşamüstü tekrar MOC istanbul’a uğramak gerekiyor) .

baya-iyi-moc-istanbul-1

250 gr. kahve çekirdeği paketi 20TL. MOC tüm kahveleri yeşil çekirdek olarak ithal ediyor. Kavurma kısmı tamamen SAM’in sihirli formulünde saklı. Kahve kavurmak, doğru zamanı tutturmak öyle kolay bir iş değil. Zaten kolay olsaydı aynı çekirdekten yapılan her espressonun tadı da aynı olurdu (olamıyor). Lafı daha da uzatmadan, espresso için doğru yerdesiniz. Tavsiyem double shot almanız.

baya-iyi-moc-istanbul-13

Mekan 2 katlı, üst kat küçük toplantılar için uygun. Fonda çalan radyo beni mutlu etmedi. İlerleyen zamanlarda düzeleceğini umuyorum. Kahve menüsü oldukça geniş. Her damak zevkine uygun bir seçenekleri mevcut. O konuda rahat olabilirsiniz. Hatta yakın zamanda, daha önce hiç duymadığım Geyşa kahve çekirdeği (Panama) ile yapılan kahveler de menü’ye eklenecekmiş.

 

baya-iyi-moc-istanbul-12

baya-iyi-moc-istanbul-11

MOC aynı zamanda SCAE onaylı bir eğitim merkezi. Çok yakın zamanda da çeşitli eğitimlere (barista, home barista, kahve kavurma…) başlayacaklarmış. Ben de en az bir tanesine katılmayı planlıyorum. Program açıklandığında buradan da paylaşıyor olacağım.

baya-iyi-moc-istanbul-20

baya-iyi-moc-istanbul-9

baya-iyi-moc-istanbul-15

 

Bizce mekanda dinlenesi playlist / CoffeePlaylist for MOC

baya-iyi-moc-istanbul-4

MOC İstanbul Ministry of Coffee Şakayık Sokak No:4/A 34365 Nişantaşı İstanbul

Tel: 0212 234 44 65        Facebook | Twitter | Instagram

moc-servisler-baya-iyi

1 comment

  1. Cold brew’leri gerçekten çok iyi. Aşırı da ilgili çalışanları var, bize cold brew üretim sürecini tüm detaylarıyla anlattılar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers