Deniz Müzesi’nde açılan “Bir Semte Adını Veren Fabrika : Bomonti” sergisini 12 Nisan 2018’e kadar ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. 1890’da Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası’nın açtığı Bomonti Bahçesi, İstanbul’un sosyal hayatında tam bir çekim merkezi olmuş. Sergide canlandırılan bahçede eski kıyafet ve aksesuarları kullanıp fotoğraf çekebilir, fabrikanın tarihini fotoğraflar, belgeler, sesli anlatımlar ve koleksiyon ürünleri eşliğinde öğrenip 19. yy’a bir yolculuk yapabilirsiniz.

Sergilenen siyah-beyaz fotoğraflar ve el çizimi ilanlar sayesinde 1899’dan 1960’lara kadar Bomonti Bahçesi’nde İstanbulluların geçirdiği günlere, sosyal kurumlar yararına düzenlenen partilere, yabancı şarkıcı ve dansçıların katıldığı büyük buluşmalara tanıklık ediyorsunuz. Sergilenen koleksiyon değerli koleksiyoner Mert Sandalcı’nın emeği ile toplanmış. Koleksiyon 2009’dan beri Anadolu Efes Grubu’na ait.

Serginin küratörü Burçak Madran, Bomonti semtinin imajını İstanbulluların hafızalarında belgeler eşliğinde tazelemeye çalıştığını söylüyor. Bizim gibi o günleri bilmeyen kişiler için durum daha da şaşırtıcı, meğer ne güzel günler yaşanmış Bomonti’de. Sadece fabrika ile değil, sağladığı sosyal ortamla da öyle bir ün yapmış ki, semt Bomonti ismi ile anılır olmuş.

Gelmişken 20 bin esere ev sahipliği yapan Deniz Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Deniz Müzesi ve sergi Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma 09:00-17:00, Cumartesi, Pazar 10:00-18:00 arası ziyarete açık. Kendine Has Sergi’yi ziyaret etmek için Deniz Müzesi’ne girdiğinizde, Kendine Has Sergisi’ne geldim demeniz yeterli, sergi ücretsiz. Ancak sergiden sonra Deniz Müzesi’ni ziyaret etmek isterseniz girişe tekrar çıkıp 8,50 TL bilet ücreti ödemeniz gerekiyor. Eğer öğrenci iseniz Deniz Müzesi’ne giriş ücretsiz.

Deniz Müzesi’nin yanındaki Milli Saraylar Resim Müzesi’ni ziyaret etmek için en güzel zaman geldi, arka bahçesindeki manolyalar Mart’ın ilk haftası açtı. Resim Müzesi’ne giderseniz, bizim için Ayvazovski’nin “Fırtınalı Denizde Kaza” resmine ve arka bahçedeki manolyaya yakından bakmayı unutmayın.Milli Saraylar Resim Müzesi de Deniz Müzesi gibi Pazartesi ve Perşembe hariç açık, 5 gün açık olduğu saatler 09:00 – 16:00. Giriş ücreti 5 TL.

KaydetKaydet

Total
62
Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers