Geyik Coffee Roastery İstanbul Kahve Rehberi, Cihangir’in yeni kahve dükkanları 

Cihangir, havasının sürekli değiştiği günleri sakinliğe bıraktı. Hava durumu bildirimleri, parçalı gazlı, akşam yoğun gaz esintili’den normal seyri olan açık ve 28 derece. Aşırı nemden kaynaklandığını düşündüğüm ağır çekim halinde mekana giriyoruz…

 

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-8

İçerisinin sıcaklığı dışarısını aratmayan cinsten. Ama yerdeki karolar yok mu? İşte onlar bir anlığına olsa da her şeyi unutturuyor.

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-4

Biraz kahve biraz da sohbet için kendimizi dışarı seriyoruz. Sehpa niyetine kullanılan 2 kütük ve etrafından 3-4 tabure. Bir de mekanın basamakları var tabi. Hafta içi saat 14:00 civarı mekan sakin. 1 soğuk kahve (şekersiz-sade), bir espresso söylüyoruz.

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-7

 

Dükkanın ortaklarından Serkan aynı zamanda Türkiye Barista şampiyonu. Her gün satışa sunulan kahve çekirdekleri değişiyormuş. Bizim gittiğimiz gün Rwanda seronomisi vardı. Soğuk kahve, espresso, americano ya da ne içerseniz… Bütün kahveler Serkan’nın kavurduğu Rwanda çekirdeğinden sunuluyor.

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-9

Espresso için içimi rahat aroması ve asidesi oldukça dengeli geldi bana. Son yudum ile ilk yudum arasında ise kıvam ve tat olarak çok fark var. Böyle olması için Serkan bu çekirdeğı kavurmakta baya denemeler yapmış. Kahve dükkanından çok serkan’nın kahve çekirdeği labarutarı diyebiliriz. Geyik ismi çok tahmin edilebilecğei gibi sohbetten geliyor. Kahve varsa geyik de kaçınılmaz oluyor tabi.

geyik coffee

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-3

Espresso nasıl yapılır, optimum kaç saniyede hazırlanır, kaç gram kahve koymak gerekir, hangi kahveyi kullanmalıyım vs. gibi çokça soru ile muhatap olmak istemiyorsanız, Serkan orada. Ona bırakın. Sizin için hazırladığı espresso’dan tad almak çok daha keyifli. Şimdilik hangi gün hangi çekirdek var bilgisi alamıyoruz ama yakında sosyal medya hesaplarından paylaşmaya başlayacaklarmış. Çekirdek kahve satışları da var, 250 gr. çekirdek 25 TL. Mekanın karton bardakları ne kadar kendine özgüyse, çekirdek ambalajları bir o kadar sıradan. Siyah, ağzı geçmeli standart kahve ambalajında alıyorsunuz kahvenizi. Üzerinde kahvenin adı ya da kavrulma tarihini yazan bir açıklama da yok.

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-1

Saat 19:00, bilemedin 20:00’dan sonra da kokteyl sunmaya başlıyorlar. Zaten isminden de anlaşılacağı üzere hem kahve hem kokteyl mevcut menülerinde. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde durumu söz konusu. Gündüz gittiğiniz mekana gece geç saatlerde uğradığınızda tanıyamayabilirsiniz.

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-5

Ah o yerdeki karolar…

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-2

Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar’ın diğer ortağı da aynı zamanda mimar olan Yağmur. Yerdeki karolarda sonradan döşenmiş değil. Mekan dekore edilirken, asıl zemin üç kat kazılıp çıkartılmış o karolar uzun süre kaldığı karanlıktan. Kahve kokusuyla kendine gelmiş haliyle de, ayaklarımızın altında uzanıyor şimdi. Tuğla duvarlar ve ahşap raflar içerinin havasını bohem yapmak için yeterli. Aydınlatma olarak biraz yetersiz geldi bana, belki de hafta içi pek alakalı bir saatte uğradığımız için de olabilir

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-10

Mekanda henüz internet bağlantısı yok. Belki siz gittiğinizde sistem kurulmuş olur.
Bizim kahve konusunda ilk tercihimiz Etiyopya olduğu için Geyik Coffee Roastery ‘e denemek için tekrar uğrayacağız. Ya da bahane yaratıyoruz. Maksat kahve içelim sohbet edelim…

Bizce mekanda dinlenesi playlist / CoffeePlaylist for Geyik

Geyik-Coffee-Roastery-baya-iyi-6

 

Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar Kılıçalipaşa Mah. Akarsu Yokusu No:22/A Cihangir İstanbul

Tel: 0546 790 5015

geyik-kahve-servisler-baya-iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers