Cow’s Skull- Red, White, and Blue – Georgia O’Keeffe

Ressam : Georgia O’Keeffe (1887-1986)

Resmin Adı : Cow’s Skull: Red, White, and Blue (1931)

Nerede : Metropolitan, New York, ABD

Boyutu : 101,3 cm x 91,1 cm

O’Keeffe başarılı bir kadın ressam olarak Amerika’da birçok kadına ilham ve cesaret vermesi bir yana, cinsiyetinden bağımsız aynı zamanda Amerikan Modernizm akımının da temel taşlarından biridir. Wisconsin’de doğdu, Virginia, Chicago ve New York’ta resim üzerinde eğitim aldı. Kazandığı ödüllere ve başarısına rağmen, kadın olmasının getirdi önyargıdan kurtulamadı; sınıf arkadaşları bir kadın ressamın ancak kız okullarında resim öğretmeni olabileceğini söyledi durdu. Chicago’da ticari amaçlı ressam olmayı denedi ama başarılı olamadı ve Texas’taki bir öğretmenlik teklifini, yenilgiyle birlikte kabul etti.

Ancak Texas’taki kanyonlar ona ihtiyacı olan ilhamı fazlasıyla verdi. Texas’ta yaptığı resimleri New York’a arkadaşına yolladı ve bu sayede sonradan evleneceği galeri sahibi Alfred Stieglitz ile tanıştı. Stieglitz basit bir resim tüccarı değildi, aynı zamanda değerli bir fotoğrafçı ve Modernizm akımını New York’a tanıtandı. Stieglitz’ın O’Keeffe’e olan ilgisi karısının onu evden atmasına sebep oldu, umursamaz çift birlikte aynı stüdyoda yaşamaya başladılar. Stieglitz O’Keeffe’in sanatsal fotoğraflarını çekti , resimlerini tanıttı ve ünlü olmasını sağladı. O’Keeffe istemediği bir şeyi asla yapmayan inatçı bir kadındı. Bir keresinde bir firma reklamları için onu Hawai’ye ananas resmi yapmak üzere göndermişti, O’Keeffe Hawai’de 9 hafta tatil yaptı, ananas hariç herşeyin de resmini yaptı, borçlu olduğu resimleri ise ancak New York’a dönünce stüdyosunda boyadı.

Stieglitz, O’Keeffe’den 23 yaş büyüktü, hastalandığında O’Keeffe’in ona bakmak istememesi karakterini göz önünde bulundurunca pek şaşırtıcı değil. İlhamını geri kazanmak için kendine yeni bir yaşam aradı, New York ve batı kültürü onu asla tatmin etmiyordu. New Mexico hayatının sonuna kadar yaşayacağı kaçış noktası oldu. O’Keeffe özellikle kadın cinselliğini çağrıştıran çarpıcı çiçek resimleri ile ünlüydü. O’Keeffe bunların cinsellikle ilgili olmadığını söylemiş ama külahıma anlatsın, kadınlarla da ilişki yaşamış ve resim yaparken çırılçıplak soyunan biri için pek inandırıcı değil.

İnek Kafatası : Kırmızı, Beyaz ve Mavi resmi, o dönem adeta bir trend olan yüce Amerikan kültürü eserlerine bir göndermedir. Çok bilmiş eleştirmenler, inek kafatasının Amerikalıların güç ve kudretini, boynuzlarını İsa’nın çarmıhına benzetip yine Amerikalıların dinine olan bağlılığını simgelediğini söyledi durdu. Halbuki bu O’Keeffe’in bir şakasıydı, herhangi bir resme bayraktaki 3 rengi boyarsanız, olur size yüce Amerikan kültürü demişti. Bu inek kafatasını ise tesadüfen bulmuştu ve resmini yapmayı çok sevmişti. New Mexico’da neredeyse 100 yaşındayken vefat etti.

Günde 1 Resim, 41. gün
Sevgiler, Oylum Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers