Euromos Antik Kenti, Milas

Euromos Antik Kenti

Efes’ten çıktık. Bodrum yolundayız. Söke’yi geçmişiz, Milas’a 12 km kalmış. Solda, yolun hemen yakınında ağaçların arasından yükselen sütunları gördüğümüz an yaşadığımız heyecanın tarifi zor. Kahverengi tabelada “Euromos” yazdığını görünce ayaklarımız yere basıyor, hayal görmemişiz.

İnanması güç ama Zeus Lepsynos Tapınağı’na ait 16 sütun hiç restorasyon, yerleştirme görmeden tamamen orjinal haliyle ayakta. Şu an Anadolu’da bulunan en iyi korunmuş Roma tapınaklarından biri. Korint düzeninde 6×11 sıralı tapınağın içinde bir kaide var. Bulunan sikkelerden tapınağın içinde zamanında kült heykel bulunduğu anlaşılmış. Tapınağın bugün ayakta duran hali MS.2.yy’dan kalmış ama buluntular aynı yerde daha önce de tapınak olduğu ve geçmişinin MÖ.6. yy’a dayandığını ispatlıyor.

18.yy ‘da Karia Bölgesi’ne keşfe gelen gezginlerin gravürleri, Zeus Lepsynos Tapınağı’nın bugünkü haliyle ayakta olduğunu belgeliyor. 1969-1975 yıllarında Ümit Serdaroğlu’nun sürdürdüğü çalışmalar 36 yıl kadar kesintiye uğramış. 2011’den beri Doç.Dr. Abuzer Kızıl başkanlığında sürüyor. Zeus Lepsynos Tapınağı, agora, tiyatro, şapel, surlar, kuzey ve güney nekropollerde çalışmalar devam ediyor.

Biz ziyaret ettiğimizde bir bilet satış noktası ve güvenlik yoktu ancak girişe küçük binalar ve çevre düzenleme çalışması yapılıyordu. Umarız yakın zamanda tamamlanır ve Bodrum’a gelen yerli yabancı turistlerin ziyaret ettiği popüler bir antik kent haline gelir Euromos. Bu büyüleyici güzelliği herkes görmeli Drone ile çektiğimiz fotoğraf ve videolar instagram.com/baya_iyi sayfamızdaki profilde “Euromos” hikaye albümünde görebilirsiniz.

 

Instagram Baya İyi sayfamızda bu fotoğrafı görmek için tıklayabilirsiniz.

Total
3
Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers