Olympia - Edouard Manet
Olympia – Edouard Manet
Ressam : Jacques Louis David (1748-1825)Resim : The Coronation of Napoleon – Napolyon’un Taç Giyme Töreni (1807)Nerede : Louvre Müzesi, Paris, Fransa

Boyutu : 6,21 m x 9,79 m

Fransız ressam Manet, Rönesans başyapıtlarını yakından inceleme fırsatı bulmuş ve bu başyapıtlardan aldığı ilhamı, günlük hayata adapte eden resimler yaparak gerçekçilik (realism) akımının öncüsü olmuştur. Manet sadece realizm akımının öncülerinden değil, aynı zamanda impressionism akımına geçişte de öncü ve çağdaşlarına ilham vermiş ressamlardandır. Tüm bu özelliklerine rağmen Manet’in Monet ile karıştırılması bana göre oldukça acımasızdır. Tartışmalar yaratan Olympia eseri, modern sanatın başlangıcı kabul edilir.
Olympia’nın başkaldıran özelliği, çıplak kadının bir kusursuz bir tanrıça veya ilham aldığı Venüs yerine, bir hayat kadın olarak, hem de siyahi bir kadından hizmet alırken ve o dönem fahişeliğin sembolü olan siyah kedi ile resmedilmiş olmasıdır. Kadının tamamen çıplak olması yerine, boynunda siyah kolye, saçlarında amber çiçeği, kolunda bilezikler ve tek ayağında terlik olması daha da erotik algılanmış, tüm bu ayrıntıların üstüne sergilediği cürretkar bakış çok ilgi ve tepki çekmiştir. Eleştirmenlerce kadınların bu resimden uzak tutulması gerektiği ile ilgili eleştiriler yazılmış, Olympia’nın sergilendiği Paris Salonu yönetimi, resmi özel bir odaya alınarak, saldırılara karşı kollamak zorunda kalmıştır.

Günde 1 Resim, 3. gün
Sevgiler, Oylum Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers