Dünyanın herhangi bir yerinde olabilirsiniz. Bu çok normal, zaten bu dünya da herhangi bir yerinde olan insanlardan oluşuyor. Tanımadığımız, belki tanışacağımız, belki de sadece bir anlığına da olsa fotoğrafını göreceğimiz insanlardan. Ama o insanlar onların fotoğrafını gördüğümüzü hiç bilmeyecek. Peki sizin fotoğrafınızı sizin hiç tanımadığınız kaç kişi görmüştür? Bu karşılıksız görüşmenin onlar için bir anlamı var mı? Yalnız kaldığınız bir an, odanızda otururken kafanızı kaldırıp birinin sizi izlediğini düşündünüz mü? Hiç tanımadığınız belki de bir sürü kişinin sizi izlediğini…

John Thackwray uzun soluklu projesi ( hiç bitmesini istemediğimiz) My Room Project’e 2010 yılında başlamış. Proje’nin çıkış fikri de oldukça basit. 1980-90 doğumlu erkek ya da kadını kendi dünyasında yani odasında fotoğraflamak. İlk başta Paris’te kendi arkadaş çevresi ile başlayan proje şimdi 55 ülkeden insanın odasını görüntülenen görsel bir antropoloji ansiklopedisi gibi. Nepal’deki bir tapınaktan, Meksika’daki bir hapishane odasına kadar birbirinden farklı hayatlara göz atabileceğiniz bir proje bu.

my_room_project_paris

my_room_project_kazakistan

my_room_project_guney_afrika

my_room_project_meksika

Güney Afrika Doğumlu John Thackwray video ve fotoğraf sanatçısı. Bir çok ünlü marka için  reklam filmleri hazırlamış ve bu işinde de oldukça başarılı. Ve 2010 yılında başladığı projesi, her fotoğrafa uzun uzun bakma istediği uyandıran fotoğraflara John’un sayfasına şuradan ulaşabilirisiniz. Bu arada projede Türkiye’den de bir fotoğraf var.

my_room_project_almanya

my_room_project_amerika

my_room_project_tayland

my_room_project_istanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers