Venus Verticordia – Dante Gabriel Rossetti

Ressam : Dante Gabriel Rossetti (1828-1882)

Resmin Adı : Venus Verticordia (1864-68)

Nerede : Russell-Cotes Art Gallery, Bournemouth, İngiltere

Boyutu : 82 cm x 69 cm

İtalyan asıllı İngiliz ressam Rossetti, Ön-Raffaeloculuk akımının kurucularındandır. Babası Londra’da İtalyanca profesörüydü. İlahi Komedya’ya olan ilgisinden oğluna Dante adını verdi. Rossetti henüz 13 yaşındayken resim eğitimine başladı. O dönemde Kraliyet Sanat Akademisi, İtalyan resim sanatının hayranıydı ve eğitimi bunun üzerine kurgulamıştı. İtalya’dan kaçıp İngiltere’ye yerleşen bir aile için komik bir kovalamaca. Aldığı eğitim Rönesans dönemi ustalarını kopyalatmaya yönlendirince, Rossetti isyan etti. Elbette Rönesans dönemi şaheserlerine saygı duymadığından değil, onların kullandığı pozları ve henüz temizlenmediğinden karanlık görünen resim tonlarını tekrar etmek istemediğinden. Arkadaşları Hunt ve Millais ile Pre-Raphaelite Brotherhood adını verdikleri Ön-Raphaelloculuk derneğini kurduklar. Sonradan aralarına 4 kişi daha aldılar ve yaptıkları her resme akımın gizemli başharflerini vermeye yemin ettiler; P.R.B. Ancak sergileri başarısız oldu, kimse beğenmedi, yeni bir akımın doğduğunu kimse anlamadı.

Rossetti de daha 22 yaşındayken sanat ve akademi camiasından soğudu, P.R.B. dağılmıştı ama o kendi için inandığı akımda resim yapmaya devam etti. Resim eğitimini yarıda kesmesi onun zararına da oldu, insan anatomisini, perspektifi doğru yansıtamadığı konusunda eleştirildi ve boya hakkında yeterli bilgiye sahip değildi. Örneğin 1857’de üniversite duvarına yaptığı resimler şahaser olarak değerlendirildi ama yanlış boya kullandığı için resimler soldu gitti.

25 yaşındayken ilham perisi, hayatının aşkı ve modeli Elizabeth Siddal ile tanıştı. Siddal çok güzel ve sanat konusunda yetenekliydi ama hep solgun ve hastaydı. 1860’ta evlendiler ama Siddal’ın hastalığı arttı, ya acısını dindirmek için içtiği afyon alkol karışımından öldü ya da intihar etti. Rossetti evlilikleri döneminde aldığı ilham ile şiir yazıyordu. Siddal’ı kaybettiğinde ona yazdığı şiirleri saçlarına sarıp onu öyle toprağa vermişti ama 7 yıl sonra özel izinle tabutu açtırdı ve şiirleri çıkarıp kitap yaptı. Oldukça hastalıklı bir durum. Rossetti’nin şiirleri de beğenilmemişti, açık ve erotik bulunmuştu. İyice morali bozuldu.

Rossetti için bence çok acı bir başka durum ise, bugün Siddal’ı model olarak ölümsüzleştiren resim kendi resimlerinden biri değil de, arkadaşı Millais’in yaptığı Ophelia resmi olmasıdır. Rossetti modellik yapan evli kadın Jane Morris ile de ilişki yaşadı.

Uykusuzluk sorunu sebebiyle ilaçlar alıyordu, bir keresinde intiharı bile denemişti. Sinirsel açıdan çökmüş olmasına rağmen, resim yapmaya devam ediyordu. 1882’de henüz yeni geldiği bakımevinde 54 yaşındayken vefat etti.

Venus Verticordia resminideki model başka bir kadın, Alexa Wilding. Rossetti bu resmi 1864’te yaptı fakat 1868’te tekrar boyayarak bazı değişiklikler yaptı.

Günde 1 Resim, 40. gün
Sevgiler, Oylum Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers